تبلیغات
وبلاگ شطرنج نوین - آموزش جز به جز : [استراتژی]
 

لطفا برای دیدن آموزش به ادامه ی مطلب بروید.


استراتژی

استراتژی علم تنظیم نقشه ی است بری حصول هدفهایی در مرحله‌‌‌ ی خاص از بازی. استراتژی بیشتر با هدفهی كلی سر و كار دارد تا محاسبات خاصیكه در حصول به این هرفها مطرح است. تفكر استراتژیك بیشتر در مواقعی لازم است كه وضعیت آرام بوده و هیچگونه مسئله فوری تاكتیكی وجود نداشته باشد. انتخاب استراتژی ادامه بازی از ویژگیهی وضعیت ریشه میگیرد.

انواع موقعیت هی مختلفی وجود دارند كه به تفكر استراتژیك نیازمندند:

(الف) در حركات گشایشی، همیشه هدفهایی اساسی وجود دارد. این هدف ممكن است كنترل مركز،قرار دادن سوارها در وضعیتهی فعال حمله ی یا در پستهی مهم دفاعی، گشودن یك ستون، یا اعمال فشار در یك قسمت از صحنه، باشد. در این مرحله اهمیت دارد كه هدفهی استراتژیكمان را بوضوح در نظر داشته باشیم، چون از یك طرف،این هدفها میتوانند در هنگامی كه حریف از تئوری خارج میشود راهنمی ما باشد، و از طرف دیگر،نقشه استراتژیكی بری آغاز وسط بازی در اختیار ما خواهد گذاشت.

(ب) در هر وضعیت آرامی كه مسایل تاكتیكی درآن موجود نباشد،بری هر بازیكن مقتضی است كه بجی بیهدف بازی كردن، بدنبال نقشه استراتژیك فعالی باشد. حركاتی كه به منظور خاص بازی میشوند موثرتر از حركاتی هستند كه بیهدف بازی شده اند. اعمال فشار بر نقاط خاصی از وضعیت حریف، ممانعت حریف از قلعه رفتن، و حمایت كامل از مركز خود،نمونه ی از تفكر استراتژیك هستند. بعد از یك رشته از این حركات با هدف، وضعیت حریف گاهی اوقات بعلت قوایی كه ما جمع كرده‌‌‌ ایم ممكن است سقوط كند

(ج) در بعضی وضعیتهای آرام، بازیكن باید حركاتی بیابد كه مسایل تاكتیكی برای حریف ایجاده كرده و او را مجبور كند بضرر خود بازی نماید، و بعدها او را وادار كند كه ضعفهایی را بپذیرد.

(د) وقتی ضعفی نقداً در وضعیت حریف موجود باشد، نقشه استراتژیكی اغلب در حول و حوش بهربرداری از این ضعف دور میزند.

(ه) گاهی اوقات وضعیت برای تنظیم نقشه حمله ای بسیار وسیع تری اقتضا میكند. استاد همیشه از لزوم بازی كردن با نقشه آگاه است، و می داند چه نقشه هایی برای او مناسب هستند ولی آماتور اغلب بدون نقشه بازی می كند.وخیلی از بازیهای آماتورها شامل حركاتی نسبتاً نامربوط است كه از نظر تاكتیكی ممكن است بد نباشد ولی فاقد هدف و هماهنگی هستند.

چگونه آماتور میتواند بازی استراتژیكیش را بهبود بخشد

گرچه مفسران شطرنج به واریانتهای تاكتیكی بیشتر از نقشه های استراتژیك توجه می كنند، ولی تعدادی از آثار شطرنج وقف استراتژی شده است، و استادانی هستند كه در تفاسیرشان بر تفكر استراتژیك تاكید می كنند. آماتور برای آغاز به تفكر استراتژیك می تواند از این كتابها شروع كند، و همین كه او اهمیت تفكر استراتژیك را دریافت، آنوقت است كه در هنگام مطالعه بازیهای استادان، او می تواند بدنبال مراحل استراتژیك آنها بگردد. در بازیهای خودش، وقتی كه در وضعیتهای آرام قرار دارد، او می تواند دائماً خود را مجبور كند كه بدنبال حركاتی بگردد كه هدف داشته و تابع نقشه ای هستند.او ضمناً می تواند از مطالعه بازیهایی كه انواع مختلف استراتژی را نمایش می دهند سود ببرد، استراتژی هایی مثل حمله جناح شاهی، حمله مركزی، حمله اقلیت، و غیره.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر نام «آن پاسان، سایت تخصصی شطرنج آن پاسان» بلامانع است.


کلمات کلیدی:

بازگشت…

مرتبط باموضوع :

 آموزش جز به جز : [وسط بازی]  [ سه شنبه، 31 مرداد ماه، 1391 ] 182 مشاهده
 آموزش جز به جز : [آخر بازی]  [ سه شنبه، 31 مرداد ماه، 1391 ] 151 مشاهده
 آموزش جز به جز . [گشایش]  [ سه شنبه، 31 مرداد ماه، 1391 ] 184 مشاهده
 آموزش جز به جز : [تاکتیک]  [ سه شنبه، 31 مرداد ماه، 1391 ] 168 مشاهده


وبلاگ شطرنج نوین
وبلاگ شطرنج نوین
درباره وبلاگ

این وب سایت رسمی شطرنج نوین می باشد.امید است با همکاری همه عزیزان علاقه مند به این رشته ورزشی مهیج بتوانیم ان را در بین جوانان این شهر رواج دهیم.
09147681422

مدیر وبلاگ : admin
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
بازیکن مورد علاقه شما کدام یک از شطرنج بازان مشهور زیر میباشد؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
???? ?????
2700chess.com for more details and full list تماس با ما Online User [Event "WIrCh83"] [Site "Tehran, iran"] [Date "????.??.??"] [Round "11"] [White "Paridar, Sh"] [Black "Hemmatizadeh, N."] [Result "0-1"] [ECO "B07"] [PlyCount "98"] [EventDate "2004.08.28"] تماس با ما href="http://www.1abzar.com">ابزار وبلاگ
[Reg_Fast_Form] http://uplod.ir/3f25bjer1pad/Joe_Gallagher_-_Starting_Out_the_Caro-Kann__Everyman_Chess_.pdf.htm

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما