تبلیغات
وبلاگ شطرنج نوین - مصاحبه خواندنی با مگنس کارلسن
 


 بنا به اعتراف خود او، وی یک نابغه شطرنج ، حرفه ای در امور کامپیوتر،  کارشناس عالی بر روی گشایشها  و سخت کوش ترین بازیکن در بین برترین هاست. در واقع ، شما با دنبال کردن این مصاحبه با مگنوس کارلسن متوجه خواهید شد که تمام نظرات نسبتا قابل قبول در اظهارات اولیه ما نادرست بوده و در واقع عکس این قضیه صادق است !
 پس از مسابقات یادبود تال در مسکو ، مگنوس کارلسن  یک مصاحبه طولانی داشت که به تازگی منتشر شده است. بررسی اینکه چه چیزی باعث  رشدی چنین درخشان و موجب عرض اندام یک نوروژی در دنیای شطرنج است ، قطعا بینش قابل توجهی را به ما خواهد داد.
 کارلسن ادعا می کند که اساسا" پیشرفت وی به دلیل عدم استفاده از کامپیوتر به عنوان یک بازیکن  بوده و شخصا" در خارج از مسابقات به سختی بر روی بازی ها،  کار می کند. او همچنین  جزئیات عملکردی  اندیشمندانه و دقیق را ازهمکاری خود با گری کاسپاروف ، ارائه می دهد :

_روش کار کارلسن در شطرنج  :
من یک بازیکن حرفه ای شطرنج هستم که به همین دلیل باید تمامی پتانسیل خود را در این زمینه به کار گیرم. من عاشق بردن هستم و برای حصول بهترین نتیجه تلاش می نمایم  و همزمان  سعی در لذت بردن درهنگام مدیریت  بازی دارم . در واقع  من آن قدر شیفته وقایعی که در صفحه اتفاق می افتد ، هستم که به نتیجه بازی نمی اندیشم.
برای مثال ، به خاطر دارم که  در این دوره از مسابقات ، دو بازی در مقابل کرامنیک و گلفاند داشتم که به خاطر پوزیسیون های غیرمتعارفی که ایجاد شده بود، من بسادگی آن ها را دوست داشتم . در واقع ، هر بازی می تواند به نوبه خود چنان جالب و جذاب باشد که انسان را به وجد بیاورد ولی متأسفانه ، شطرنج تنها از خلاقیت تشکیل نشده است !

 

 

_نگرشتان به خود ، زمانیکه یک بازی با نتیجه دلخواهتان پایان نپذیرد، چیست؟
البته، نتیجه همیشه  مهم است ، اما من از لذت بردن از بازی سخن می گویم.
_آیا منظورتان  لذت بردن انتزاعی از بازیست ؟ یا توانایی در تغییر مسیر بازی به نحو مطلوب و به نفع خودتان؟
فراتر از همه چیز، من علاقمند به  حل و فصل وضعیت های غیر متعارف بر روی صفحه شطرنج هستم . شاید این تنها دلیلی است که من علاقه ای به مطالعه شروع بازی نداشته و از نظر من ، همه چیز از یک وضعیت و یک پوزیسیون خاص آغاز می شود.
_نحوه کار کارلسن در شطرنج : چه مدت زمانی را به شطرنج اختصاص می دهید؟
شمردن دفعات آن دشوار است. هنگامی که من در مسابقات شطرنج هستم ، تمام وقت من به شطرنج اختصاص پیدا می کند . در این زمان ، من بطور 100% بر  روی بازی ها متمرکز هستم . زمانیکه در منزل هستم ، تلویزیون و موبایلم خاموش بوده و گویی برای هیچ کس وجود خارجی ندارم !
ولی چنانچه جلسه آموزشی یا تورنومنتی نداشته باشم ، هیچ گونه مطالعه شطرنجی نخواهم داشت !!!

ه هیچ  وجه ؟!!!
مطلقا" نخواهم داشت !
_و آیا به نحوی ، سعی در حفظ  وضعیت فیزیکی خود بوسیله  ورزش  دارید ؟
خوب چنانچه قرار بر خواست من باشد ، من به چیزهای مورد علاقه ام توجه می کنم . علاوه بر ورزش ، جدیدترین بازیها را دانلود می کنم . شاید عجیب بنظر برسد ولی من به طرز کاملا" ساده اما مفیدی از نگاه کردن به یک بازی ، بهره می برم. بدون اینکه در صدد آنالیز آن برآیم  و یا از موتور کامپیوتر برای آنالیز آن استفاده نمایم ! من تنها  نگاهی به آنها می اندازم و با دیدن یک به یک آنها ، به دنبال ایده های جدید می گردم.
_رشد شطرنجی کارلسن : آیا شما فکر می کنید که  استعداد خاص شطرنجی هستید؟ 
نمی دانم.هر کسی استعدادهای مختلف  بسیاری دارد. احتمالا من هم  چیزی شبیه به آن ، اما  100 ٪ مطمئن نیستم.
_آیا شما پی به این توانایی برده اید؟
من فقط می توانم  در این خصوص  از آنچه که دیگران در مورد من می گویند قضاوت کنم.  وقتی من حدود 12-13 سال داشتم بسیاری از مردم بر این باور بودند که  استعداد  خاصی  در من وجود دارد که از من یک بازیکن بزرگ خواهد ساخت. در آن موقع حقیقتا" برای من اهمیتی نداشت که بازیکن قدرتمندی خواهم شد یا خیر – من فقط خیلی راحت بازی می کردم و از آن لذت می بردم.
در واقع تعیین اینکه چه کسی با استعداد تر است و چه کسی از استعداد کمتری برخوردار است یا چه کسی  به یک شطرنج  باز بزرگ  تبدیل  خواهد شد و چه کسی شطرنج  باز معمولی باقی خواهد  ماند ، بسیار مشکل است.


 

_من هنوز به خاطر می آورم  صحنه بازی  با الکساندر نیکیتین ( مربی کاسپاروف ) را که در یکی از اولین مسابقات ایرفلوت ،  کنار میز شما ایستاده بود و شاهد درهم کوبیدن دولماتوف در 20 حرکت توسط شما بود.  او سپس در اطراف سالن  با برگه ثبت بازی و نفس نفس زنان به همه می گفت : " این بازیکن یک نابغه است "..
بله ، من به یاد می آورم. من فقط  13 سال داشتم و پس از آن ، او پیش بینی آینده ای بزرگ برای من داشت.  و من  می خواهم  از نیکیتین برای ارتقاء  خود تشکرکنم.
_و آیا شما واقعا" از این همه صحبتی که از نبوغتان می شود ، خجالت زده نیستید  و یا زندگی تان را مختل نمی سازد؟
من مجددا" ابراز می کنم که من به هیچ وجه خود را نابغه شطرنج نمی دانم و هیچگاه خود را متمرکز بر روی ارزیابی مردم نمی نمایم. من حتی بعضی اوقات به آنها با آرامی عکس العمل نشان می دهم.
_فکر می کنید چنانچه کامپیوتری در اختیار نداشتید ، تا چه اندازه سرعت رشد  شطرنج  تان کندتر می گردید؟
 هیچگاه به این موضوع فکر نکرده ام. بنظر می رسد که کامپیوتر در کار من ، به شخصه ، نفوذ اساسی نداشته است.
_باورکردن اینکه شما از بکارگیری کامپیوتر درست در زمانیکه آماده ادامه بازی در هر پوزیسیونی هستید یا وضعیت های دفاعی که نیاز به حرکات پیشنهادی کامپیوتر دارد ، ممانعت می کنید، بسیار دشوار است.
من می توانم به شما بگویم که درچند سال اول ، من به هیچ وجه از کامپیوتر کمک نمی گرفتم . حتی بعنوان یک بانک اطلاعاتی ! 
من به سادگی صفحه را جلویم قرار داده و کتاب به دست ، مطالب را دنبال می کردم.  و اولین باری که نیاز به کامپیوتر پیدا کردم ، زمانی بود که بازی در اینترنت را شروع کردم.  
صادقانه بگویم که زمانی که من 11 – 12 ساله بودم ، حتی چس بیس را نیز نمی شناختم.  ولی کم کم اکثر مردم ، توجه مرا به عصر شطرنج کامپیوتری جلب کردند.
باید اضافه کنم که حتی بی کفایتی کامپیوتر من در شطرنج حرفه ای من ، تعجب اولین مربی من را هم برانگیخت!  چرا که حتی جایی برای نشان دادن داده ها یا آنالیزهایم را هم نداشتم!
_آیا هنوز نوت بوک زمان کودکی تان برای اثبات این مدعا موجود هست؟ یا به عبارتی شاهد زنده ای برای اثبات ادعایتان دارید؟!
شما می توانید فقط از پدرم بپرسید. من یادداشت های خاصی برنمی داشتم.
_بنابراین  درک شطرنجی شما یا حس پوزیسیونیتان ، همه منشاء انسانی دارد؟
بله. من فکر می کنم چنین است. درک بنیادی  شطرنج  من  بدون دخالت ماشین شکل گرفته است.  این رویکرد من به شطرنج ، از اعتقاد من به تلاش ناشی می شود.

_سبک کارلسن : از نظر خودتان ، شما  یک بازیکن تاکتیکی  هستید یا استراتژیست؟
درواقع من هیچ پیش فرض مشخصی ندارم. من در لحظه ، حرکت متناسب وضعیت  را انجام می دهم. در هنگام لزوم حمله  یا دفاع می کنم و به آخر بازی می روم. از نظر من اولویت داشتن ، نقطه ضعف داشتن است.
 اگر شما فقط تماشاگر بودید ، چه نوع بازی را بیشتر دوست داشتید؟
نمی دانم . من نفس مبارزه را دوست دارم.

_هیپنوتیزم حریفان : ویکتور کورچنوی ادعا کرده است که مگنوس کارلسن با هیپنوتیزم حریفانش را به اشتباه می اندازد.
زیر فشار قرار دادن حریفان در حین بازی ، منجر به انجام حرکت اشتباه از جانب آنان می شود. ولی من قادر به ارزیابی این نیستم که چگونه آنان اغلب اوقات حین بازی با من اشتباه می کنند.
_اغلب اوقات؟!
نمی دانم. درواقع من در تمام طول بازی می جنگم و هر آنچه در توان دارم به کار می بندم. چرا که نمی خواهم در پایان بازی احساس کنم کمتر از توان خود ظاهر شده ام.  احتمالا" حریفان من تحت تاثیر این حالت من قرار می گیرند و از آنجا که اشتباه ناشی از تنش می باشد ، در نتیجه حریفانم  دچار اشتباه شده و ناگزیر از واگذاری بازی می شوند.
_یعنی شما در هر یک از بازی هایتان ، تلاش برای ایجاد تنش در حریفانتان می کنید؟
نمی توانم مدعی شوم که این روش در تمامی بازی هایم به کار می آید. برای مثال ، بازی من در مقابل  آناند  در این دوره از مسابقات : من به سادگی به هیچ وجه کاری جهت ایجاد تشنج انجام ندادم. اما در تمامی  بازی های  دیگرم این اتفاق  رخ داد.
_شروع بازی های کارلسن : کارلسن با این پیشنهاد که مطالعه  شروع بازی ها 80% وقت یک بازیکن را به خود اختصاص می دهد ، موافق است. 
 از وی  سوال شد که ، با نگاهی به بازی هایتان  درمسابقات یادبود تال ، برداشتی متضاد از این باور حاصل می شود ! چرا که با توجه  شروع بازی هایتان ، شاید می بایست امتیاز صفر از 4 برایتان رقم می خورد ، اما در کل امتیازی معادل 3.5 از 4 را کسب کردید ! و در نتیجه از رقبای خود پیشی گرفتید و این چگونه ممکن است؟

احتمالا" به این دلیل است که من به شخصه ،  وسط  و آخر بازی را بیشتر از شروع بازی دوست دارم. من زمانی از بازی را که به مرحله رقابت  ایده ها می رسد بیشتر دوست دارم نه  نبرد بین تجزیه و تحلیل را.  اما  متاسفانه  اغلب مواقع ، این اتفاق نمی افتد.
_آیا این مطلب ، شما را نگران می کند؟
تا اندازه ای ، اما چه کاری از من ساخته است؟! 
_آیا همانند دیگران کار بیشتری بر روی شروع بازی هایتان انجام می دهید؟
من قبلا" هم بیشتر از حد تمایل خود ، وقت صرف آن می کردم.
_اما آن طور که متوجه شدم ، شما ، بطور کلی سطح پایین تری نسبت به حریفان خود دارید.
بله ، همین طور است. بر کسی پوشیده نیست که آمادگی من در بخش شروع بازی ، بسیار پایینتر از سطح آناند و کرامنیک  است. آنان تجربه و ایده های آماده به مراتب  بیشتری  نسبت به من ، در زمینه شروع بازی  دارند و در واقع کارشناسان بزرگی در این زمینه اند.

 


_کارلسن و همکاری با کاسپاروف : چنانچه ممنوعیتی در این خصوص ندارید ، بگویید که چه تاثیری از کار با کاسپاروف گرفتید؟
نه مشکلی نیست.  ما از سال 2009 ، برای مدتی بیش از یک سال ، شروع  به همکاری کاملا"  نزدیکی  با همدیگر کردیم. جلسات خصوصی و ثابت  و همچنین مکالمات  مستمر ثابتی نیز داشتیم. ساعت های متمادی به آنالیز بازی ها و تبادل اطلاعات و نظراتمان می پرداختیم.
_نفع اصلی شما از کار بر روی بازی با او ، درچه بود؟
در اینجا ، جا دارد تا از وی تشکر ویژه ای بنمایم ، چرا که بعد از کار با او بود که درک من از تمام انواع پوزیسون ها ، بهترشد.  واضح است که او به مراتب بیشتر از من می دانست و اوایل مشکل بود که خود را با سرعت و عمق محاسبه او هماهنگ نمایم . در واقع  تجزیه  و تحلیل مان در یک مسیر وهم جهت بود ولی  با سرعت های متفاوت. کار با کاسپاروف ، یک تجربه منحصر به فرد برای من بود. او تا حد زیادی دانش عملی من را بهبود بخشید.

 

 

_آیا او از سطح آمادگی تان در مبحث شروع بازی متعجب نبود؟
چرا! او از این بابت شوکه شده بود. اما ما روی این موضوع متمرکز نشدیم.  او روش کار در مبحث شروع بازی را به من آموخت و من از این بابت از او سپاسگزارم چرا که باعث پیشرفت من شد.
_کاسپاروف چه چیز دیگری  به  شما آموزش داد؟
او به من مطالب زیادی در خصوص مختصات مبارزه و بازیکنان نخبه خاص گفت.  او دیدگاهی اصیل و خاص در مورد بهترین بازیکنان جهان دارد.
_آیا از اینکه می بینید هنوز هم در سن 46 سالگی تا این حد پر انرژی است ، تعجب نمی کردید؟
بله ، او مرد بسیار "پر انرژی" است!
_به نظر میرسد که وی به سادگی نظرات خود را  دراختیار شما قرار می داد ،  اما در واقع  به شما  دیکته می کرد که چگونه باید عمل  نمایید  و .....
 شما چطور با وضعیت هایی که در آن با هم اتفاق نظر نداشتید، کنار می آمدید؟

کاسپاروف یک محقق است و هر پوزیسیونی را  آن گونه ارزیابی می کند ، گویی با قضیه ای رو به روست که می بایست آن را اثبات کند. در حالیکه من بیشتر، عمل گرا هستم و به دنبال استفاده بهترین فرصت ها برای هر دو بازیکن می باشم.

کاسپاروف تلاش می کند تا همه چیز را به ارزیابی نهایی  بکشاند ، یعنی برتری قاطع سفید یا سیاه ، در حالیکه ، من چندان دقیق نیستم  و اصلی ترین مسأله برای من یافتن راهی است که ارزش دنبال کردن ، داشته باشد.   در برخی موارد متوجه می شدم که روش من تا حد زیادی با روش کاسپاروف هماهنگ است.
_آیا شما با کاسپاروف رقابت هم می کردید؟!
بله ، ما اغلب  اوقات  بلیتس بازی می کردیم ! نبرد جالبی  بود. برایش سخت بود و عدم آمادگی اش کاملا" محسوس بود.

_آیا  از بازی هایش  پی به  قدرت او در دوره  جوانی اش  می بردید؟ 
او یک بازیکن فوق العاده است.  من هرگز کسی را  با چنین توان و احساس پویایی  در حل وضعیت های  پیچیده  ندیده ام.

 


_آیا  تاکنون از اتمام همکاری خود با گری  پشیمان شده اید؟

نمی دانم. تصور من این است که در آن مقطع زمانی ، گری ، دانش بسیاری در اختیار من گذاشت و البته فکر می کنم این موقعیت برای او هم جالب بوده و همچنین هیچکس نمی تواند مدعی شود که اگر ما با هم ادامه می دادیم ، اوضاع فعلی چگونه می بود. شاید  در برخی مواقع پشیمان می شوم  ولی آنچه که مسلم است ، به نظر من جدایی ما از یکدیگر ، صحیح ترین تصمیم  بود.  اگرچه  من او را نا امید کردم ، اما انتخاب من چنین بود.
_و آیا زندگی همچنان ادامه دارد؟!!!
بله ، دقیقا" !  به عقیده من شاید این اشتباه  باشد، اگر  زندگی را محدود به یک یا دو انتخاب  کنیم. شاید من مسیر غلطی را انتخاب کرده باشم ، اما من اعتقادی به "اشتباهات کشنده " ندارم.  و حتی اگر مرتکب  اشتباهی شوم ، آن اشتباه متعلق به من بوده و خود نیز مسئولیت آن را می پذیرم.َ


وبلاگ شطرنج نوین
وبلاگ شطرنج نوین
درباره وبلاگ

این وب سایت رسمی شطرنج نوین می باشد.امید است با همکاری همه عزیزان علاقه مند به این رشته ورزشی مهیج بتوانیم ان را در بین جوانان این شهر رواج دهیم.
09147681422

مدیر وبلاگ : admin
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
بازیکن مورد علاقه شما کدام یک از شطرنج بازان مشهور زیر میباشد؟


آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
???? ?????
2700chess.com for more details and full list تماس با ما Online User [Event "WIrCh83"] [Site "Tehran, iran"] [Date "????.??.??"] [Round "11"] [White "Paridar, Sh"] [Black "Hemmatizadeh, N."] [Result "0-1"] [ECO "B07"] [PlyCount "98"] [EventDate "2004.08.28"] تماس با ما href="http://www.1abzar.com">ابزار وبلاگ
[Reg_Fast_Form] http://uplod.ir/3f25bjer1pad/Joe_Gallagher_-_Starting_Out_the_Caro-Kann__Everyman_Chess_.pdf.htm

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما